Tevhid

Türkçe’de “birlemek,şeklinde ifade edilen “tevhid” arapça ‘vahd‘ kökünden türemiş mastardır. Tevhid bir şeyin bir olduğuna hükmetmek onu şartsız koşulsuz kabul etmek ve aracısız tek otorite kılmak anlamını taşır. Kavram olarak tevhid mutlak anlamda Allah’ın bir olduğunu bilmeyi, İnsanı hidayetine ulaştıracak, Ondan başka bir ilah yardımcı veya aracı ilah olmadığının, söz ve fiiller ile kabulünü ifade eder. Tevhid aynı zamanda Âlemlerin Rabbi Allah (cc) tarafından insanlara gönderilen ilahi dinin adıdır. Tevhid hem inanç açısından, Allah’ı zat’ı sıfatlarında ve fiillerinde birlemek, hem de ibadeti yalnızca Allah’a mahsus kılmaktır. Allah’ın birliği kuranda vahid ehad gibi sıfatlarla açıklanmıştır. Allah’ın birliğinden, sıfatlarından ve bu konuda yapılan açıklamalardan söz eden ilme kelam ilmi denir.
Bu anlamıyla tevhid  kelam ilminin diğer adıdır.
Tevhid inancını kabul eden söz ve amelleri ile yaratıcının ayetlerindeki buyrukları birebir uygulayan kişilere hanif denir.

Müslüman olmanın koşulu hanif olmaktır. Hanif olanlar Allah’ı kendi üzerilerinde yegane otorite kabul ederler. ilahlaştırılmış putlar, Allah’a yakınlaştıracağı umuduyla biat edilmiş hacı hoca veya alimler, dernek mezhep veya tarikatlar , veya toplumun ilahlaştırdığı önderler, ya da nefsin heva ve istekleri yerine hanifler, öncelikle emir telakki ettikleri Allah  buyruklarını öncelerler. Allah’ın buyrukları ile uyuşmayan hiç bir kişi veya yapı ile işbirliğine girmezler. Günlük yaşantılarında Allahın öğütleri, her tür otorite kuralından önce gelir. Zira onlar için yegane otorite Allah. Rehberleri ise Kuran’dır.

Hanifler Allah’a sadakatlerini göstermek adına O’nun her emrini öncelik sayarak yaşamlarını sürdürürler. Bilindiği üzere Müslüman olmanın ilk şartı : “La İlâhe İllallah” tevhid akdi ile başlar. Bu akide Allah’a karşı verilen sadakat yeminidir. Bu yemin;

Senin koruman altında olmak istiyorum, senin indirdiğin kitabın ayetlerine, meleklerine, inanıyorum, tek otoritem sensin. Yeryüzünde senden başka bana hükmedecek, davranışlarıma yön verecek, beni koruyacak ve hidayetime ulaştırabilecek başka bir merci, otorite, kudret tanımıyorum!

demektir.

Kelime ile Allahın varlığına şahadet etmek, sadece Allah’ın var olduğu inancını dile getirmektir. Asıl önemli olan fiillerde O’na boyun eğdiğini Allah‘ın buyruklarına riayet ederek kanıtlamaktır. Kuran’a göre, Allahı İlah ilan edip, Kuran ayet seyriyle yaşantı sürdüren kişiler ancak verdikleri akde Sadık kalanlardır. Bunu dili ile söyleyip başka eylemler içinde olanlar ise cehennemin en alt tabakasında ikamet edecek olan münafıklardır.

Tevhidin zıd anlamı şirk, hanifin zıddı ise müşriktir. Şirk Arapça’da “şereke” fiilinden bir mastardır. Aynı kökten gelen “eşreke” fiili ortak koşmak demektir. Yegane otorite olan Allah’ın otoritesini başka varlıklara pay edenlere müşrik denir. Allahın indirdiği ile hükmetmeyen onun hükmü dışında birtakım kural ve kaideler uyduran veya bu kaideler ile yaşamına yön veren kişiler şirk içindeki Fasık kişilerdir  ve şirk affedilmeyen yegane günahtır.

Sınanma amacıyla yeryüzüne gönderildiğine iman etmiş tüm kullar için dinin giriş kapısı Kelime-i Tevhid akdidir. Ve sınav yükümlülükleri ise ayetlerle yazılı ve Kuran’da sabittir. Ayetlere riayet dairesinde sınanan kullar; Söz ve fiillerin birbiri ile uyuşması şartında, sadakat dairesinde sınanırlar. Allah’a verilen tevhid akdinde mutlaka, söz ile Öz’ün  bir kılınması gerekmektedir.

Tevhid halini tarihte yaşanmış bir olay ile örnekleyelim;

Fatih’in İstanbulu feth etmesiyle Osmanlı yeni bir sürece girmiştir
En güçlü kaleler zapt edilmiş en yıkılmaz duvarlar aşılmış, tüm dünyaya, cihan imparatoru olmanın adeta belgesi ve en güçlü olmanın mesajı verilmiştir.
Fetihten yirmi yıl sonra Fatih Sultan Mehmet Topkapı sarayını bu günkü konumuna mütevazı ve debdebeden uzak sayılacak bir tarz ve dekorla inşa ettirmiştir.Bu kadar mütevazı bir yapı olmasının sebebi Fatih hanın torunu Sultan Süleyman ile dünya mimari Sinan arasında geçen konuşmada gizlidir.

Sinan: Sultanım aradan geçen bunca yıla rağmen saray bakım ister, siz’ki cihan Padişahısınız müsaade edin sarayı Cihana ibret şan ve şerefinize layık muhteşem güzellikte yeniden imar edeyim.

Süleyman: Mümkün değil!

Sinan:Sultanım niçin böyle bir inşaya onay vermezsiniz?

Süleyman: Atam dedem Fatih Han hangi cihetle bunu yapmadıysa ondan der ve ekler; En güzel evler içinde hiçbir fitnenin olmadığı ancak kalplerin bahçeye dönüştüğü Allah’ın evleridir ve öyle kalmalıdır. Buna müsaade vermem için bana öyle muhteşem bir Allah evi inşa etmelisin’ki bende sarayımı şimdiki durumundan daha hallice eyleyeyim.

Kaynak:(Mimar Sinan ,sultan süleyman görüşmesi -Fermanı hümayun Osmanlı kayıtları -1550)

Ve hemen Süleymaniye camisi inşaatına başlanır.(1551-1558)  Altı yıl inşaat süresi ardınca ve Cami açılışına müteakip Topkapı sarayı, sadece ama sadece mütevazı bir restorasyon görür.

Dünyanın en güçlü ve kudretli padişahlarından biri olan Sultan Süleyman Allah’a olan sözünü ve sadakatini sadece sözleri ile değil Allah evi olarak anılan camiler nezdinde İslamı yücelterek davranışlarıyla göstermişti, ve onun döneminde; Ne Osmanlı İmparatorluğunun sınırları içinde nede yeryüzünde hiç kimse evlerini ve binalarını Allah’ın evi camilerden daha görkemli inşa ettiremedi. Allah’ın evinden daha ihtişamlı bir bina ev veya saray yapımına yeryüzünde kimse cüret edemedi.

 

Allah buyurdu ki: Bu, SADIKLARA doğruluklarının fayda sağladığı gündür. Onlar için altlarından ırmaklar akan, içinde ebedî kalacakları cennetler vardır. Allah onlardan razı olmuş, onlar da Allah’tan razı olmuşlardır.İşte büyük kurtuluş budur! MAİDE,119

 

14 Comments

 1. Imam Ghazali hazretleri,Tevhid, taze ceviz gibidir, der ve dört derece ile bunu anlatır….

  Allah bizi sadece dili ile La ilahe illallah ‘deyip kalbi ile iman etmeyen cahil ve münafılardan etmesin !

  Allah senden razı ve hoşnut olsun Kardeşim ! Dua ile kal !

  Liked by 1 kişi

  1. Çok teşekkür ederim kardeşim . Birkaç gündür dış hayır işlerinde yoğunduk. Bu yüzden geç döndüm. Incinme lütfen olurmu. Yüce Rabbim sen gibi Allah dostu değerli kardeşlerimi eksik etmesin! Ve yolunu daima açık eylesin! Yüce Rabbimiz hepimizden razı olsun.!

   Liked by 1 kişi

 2. teşekkür ederim.ALLAH ilminizi daim kılsın..bizlere nedense müşrikler inançsız hırsız katil gibi aktarıldı.böyle bakınca tevhid çok önemli hale gelişyor. ancak ne yazıkki ülkemizde gerçek islamiyet değil de sanılarla dilden dile dolaşan bir inanç kültürü hakim..ALLAH sonumuzu hayır etsin. ALLAH RAZI OLSUN

  Liked by 1 kişi

 3. sayenizde eksik kalan bilgimi tamamladım..kuranda geçen ibrahimin dini ve hanifliği daha iyi anladım.teşekkürler. Allah razı olsun.

  Liked by 1 kişi

 4. düşününce ne kadar detaylı ve incelikli yazılmış bir kitabımız var. düşünen insan için gerçekten mükemmel bir kişisel gelişim kitabı.hem sorgulatıyor hem cevabını veriyor Yüce Allah…. teşekkürler. Allah RAZI OLSUN .

  Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.