İlk aşk Havva yalnızlığı

İlk aşk , Havva yalnızlığı ile başlamıştı

Bu yüzdendir ki her aşk daima bir Havva yalnızlığı ardında gizlenir

Havva yalnızlığı hem ilk aşk hem de insanın bir başına ıssız kalışının hazin hikayesidir

 

Dedik ki : Ey Adem, sen ve eşin cennette yerleşin, ikiniz de orada her dilediğinizden bol bol yeyin, fakat şu ağaca sakın  yaklaşmayın,yoksa zalimlerden olursunuz. Bakara suresi,35 

Ekmek elden su gölden yaşıyordu Adem o zamanlar., Tabii kendisine yoldaş ,arkadaş kılınmış, güzeller güzeli havvası ile!
Ne güzel günlerdi., Çaba sarf etmeden, el uzattıkları ve arzu ettikleri her şey gerçek oluyordu cennetlerinde.
İlk yaratılış olduğu için her şeyin ilklerini yaşıyorlardı malum. Merak içinde her şeyi ama her şeyi sorguluyordu Adem! Niçin yaratıldığını ve özellikle niçin çift yaratıldığını çok merak ediyordu.
Cennetinin büyüklüğünü de merak ediyordu mesela. Kendisi kadar güçlü yaratılmamış olduğu için çabuk yorulacağını düşünerek, oyalanmamak adına, havva’sını ilk kez yalnız bırakıp ilk keşfine çıkmıştı o gün. Havvaların ilk terkedilişi ve ilk yalnız kalışı da bu hazin olayla gerçekleşiyordu.

Havva ise ilk kez çaresizliğini sorguluyordu aczinden mütevellit. İlk kez kırılıyordu yüreği Adem’e.
Yaradılış gereğiydi ki kısa bir zaman sonra, onca güzellikler içinde bile yalnızlıktan sıkılıp daralmıştı Adem. Çünkü İlk kez Havva Havva diye özlemle çığlık çığlığa seslenmeye başlamıştı yüreği! Havva yalnızlığı, kah hayal ile, kah düş ile, sızı sızı yakıyordu canını. Ya onu bir daha göremezsem diye geçirdi aklından. Kaybetme korkusunu ilk kez o an duyumsuyordu. Hem de ani bir ürperti ve panikle taa derininde.
Yüreğine düşen bu sızı geri dönmeye zorladı Ademi. Önce adımlarını sıklaştırdı sonra bitkin düşene kadar Havva’sına koştu.
Geri döndüğünde ilk kez ayrıldığı Havvasına, büyük bir özlemle ve ilk kez böylesine saadetle kavuştu.
Sensizlik soğuk bir sessizlikmiş Havvam! Sensizlik uyku gibi.., bir cansızlık hali. Nasıl ki suya düşünce boğuluyor ya insan! diye başladı sözlerine..

Günler boyu konuşamadığı havvasına kendisini ,en güzel kelimeler ile ifade etmek isterken, havvanın hüznüne takıldı gözleri. Havva yı ilk kez bu kadar üzgün görüyordu. Havva kırgındı., Üstelik İlk kez aczi yüzünden yüzüstü bırakılmak incitmişti tertemiz yüreğini. Başını ilk kez o gün önüne eğdirmişti Adem Havvanın !  Birlikteyken cennet kuşlarından bile daha gür ve neşeli şarkılar söyleyen havva, suç işlemiş de kendisinden utanıyormuşçasına, öylece suskunluğuyla yere bakıyordu.

Havva da özlemişti Adem’ini. Üstelik her ihtiyacının karşılandığı ve onu tehdit eden hiç bir tehlikenin bulunmadığı bir cennet ortamında, hayal hayal an be an kesintisiz bir özlem büyütmüştü yüreğinde.  İhtiyaçsız karşılıksız ve beklentisiz bir özlem ne kadar asil ise öyle temiz ve saf özlemişti. Bu yüzden, Âdem’in ne söylediğini ve ne duyumsadığını hemen anladı, başını yukarıya kaldırdı ve :

Beni bir daha sensiz bırakma! Ben de sensiz sessiz ve ıssızım! diyebildi.

Ademin gözleri dolu, İlk kez birbirlerinin zaafı ve muhtacı olduklarını farketti.
Ben sana muhtacım! diyebildi Adem, gözlerinden süzülen yaşlarla ; Seni bir daha asla yalnız bırakamam. Anladım,ki senin yokluğun benim yalnızlığım, senin varlığın benim mutluluğum. Her ne kadar ayrı bedenlerde var olsak da sensizlik, kendimi ve duygularımı ifade edemeyeceğim koskocaman  bir sesizlik.

Anlaşılabilmenin ve tek vücut hissetmenin verdiği haz içinde, ilk kez o gün Adem’in pişmanlığı ile onardı yüreğini havva. Umutla ve sanki yeniden mutlu bir şarkı söylermişçesine gülümseyerek seslendi Adem’ine ;

Cennetimizi ben de merak ediyorum yarın birlikte keşfe çıkabilir miyiz?

Adem telaşla adeta benliğini teslim edercesine , çok özleyipte  de havvasına koşarcasına sımsıkı kenetledi Havva’ya bedenini.

Sen Havvam ., Vazgeçemediğim;  En üstün melek olan ben Adem; Rabbim şahidim olsun: Sana yeminim ve sözümdür ki, bundan böyle tek bir beden gibi her şeyi birlikte yaşayacak ve her adımı birlikte yürüyeceğiz. Anladım ki en güzel an ve mekan sensizlikte can yakarmış. Kavradım ki Cennet, sensizlikte kendimi kaybettiğim yalnızlık sürgünümmüş.
Havvam; Sen ki Yüce Rabbimin ikimize bağışladığı cenneti, varlığın ile mutluluğa dönüştürebilen yegane perimsin. Benim diğer yarım., can yoldaşım, nefesimsin.
Gereksiz hiç bir şeyi yaratmayan,beni seninle ve seni benimle birlikte yaratmış Yüce Rabbimin merhametine sığınarak ondan ve senden af diliyorum.
Merakım ve kudretim başımı döndürdü de gözüme bir perde düşürdü!
Bil ki bundan böyle; Bağışlayan ve esirgeyen Yüce Rabbimden sonra en kıymetlimsin!

O gün, ilk kez Adem, Havva’dan asla vazgeçemeyeceğini anladı. Ve İlk kez vageçemediği sevgilinin Aşk olduğunu kavradı.

İlk aşk ve ilk terkedilme insanoğlunda böyle başlamıştı.

O zamanlar ne kolay ve anlaşılırdı her şey Adem ve Havva için

Havva için Ademsizlik ıssızlık.,

En güzel cennet mekanlarında bile Havvasızlık, koskocaman bir yalnızlık.

Günümüzde Ademler, kendilerini Havvalarına niçin muhtaç hissetmiyorlar ?

Koruyup kollama ile emanet edilmiş Havvaları, yeryüzünde acziyle yüzüstü ve yalnız koymamanın ancak ve ancak, Sevgi, Aşk ve Allah’a sadakat duygularından harman olabileceğini  idrak etmiş tüm Adem’lere selam olsun!

Adem’in kudreti için hemcinsleri ile bayağı rekabetlere girmeyerek, iffetini ve asaletini koruyabilmiş tüm Havvalara da selam olsun!

Şaşkın sapkın İnsan müsveddelerini de Allah Islah etsin!

Havvaların bitişiğinde,
Sevgi hürmet bağlılık ile kalın!
Allah’a sadakatla,
Aşk ile kalın!

15 Comments

 1. mayası bozulunca insanın… ne fayda öğüt. teşekkür ederim kardeşim desteklerin için. anlaşılabilmek çok değerli imiş. Allah razı olsun sizlerden.

  Liked by 1 kişi

 2. yüreğinize gönlünüze sağlık. Allah razı olsun. Mümine kardeşlerimiz bu yazıyı mutlaka okusun. Havva yalnızlaştırırsa Ademi AŞK mutlaka peşi sıra ayaklarına gelecektir.

  Liked by 1 kişi

 3. düşündüren bir makale. ALLAH RAZI OLSUN. cinsellikleri ile yaptıkları çirkin rekabet havvaları her gün daha da derin bir bataklığa sürüklüyor. teşekkürler hocam ellerin dert görmesin.

  Liked by 1 kişi

 4. AHH durmadan kanayan aynı yaralar. keşke insan mertebesine kolay ulaşılabilse insan . şeytanın türlü oyunları var.. oyun içinde oyun. Allaha sadakati unutunca insan her tür rezilliğe ve acıya müstehak.Allah razı olsun kardeşimden. yazdırana hamd ile şükürler olsun.

  Liked by 1 kişi

 5. inceliğimizi kaybetmişiz hocam. dangıl dungul insanlar olduk. Allahın bir kitap öğüdünden birine bile bakmaz olduk. acılar çekince canımız yanınca ancak AŞK sevgi bağlılık diye çırpınıyoruz. güzel bir makale. teşekkürler. emeğinize sağlık. ALLAH razı olsun.

  Liked by 1 kişi

 6. harikasınız bir bayan kardeşiniz olarak anlayışınız için teşekkür ederim. ALLAH RAZI OLSUN

  Liked by 1 kişi

Yorumlar kapatıldı.