NİÇİN BLOG YAZIYORUM

Bloglar, sosyal medya platformlarının aksine, kişi yada toplulukların ilke ve kuralları ile oluşturulmuş özerk bir alan içinde, hem günlük hem kişisel hem de kurumsal bir bülten olarak kabul edilir. Blog sayfaları kişisel günceler olabileceği gibi, bilimsel makalelerin de yayınlandığı alanlardır ancak ; Blog yayıncılığını sosyal medya ve diğer yayınlardan ayıran en farklı ve belirgin özellik , google gibi arama motorlarının ,bilgi ve özgün içerikli yazıları seçerek ön plana getirme ilkesidir. Örneğin; Herhangi bir nedenle araştırma yapmak için google arama motoruna yazılan bir konu, arama motorunun özel bir programı vasıtası ile BURADAN BAK(B.O.T ) doğru ve özgün bilgiyi önceleyerek okuyucunun önüne getirir. Tekrarlanan ve kes kopyala yapıştır mantığı ile başka bir blog dan veya başka bir paylaşımdan alıntılanmış tüm yazılar elenir ve arka plana gönderilir. Bu nedenle belge ve bilgi içerikli özgün blog sayfaları kitapların ardından faydalanılabilecek en doğru kaynaklardır. İnternet ortamında araştırma yapan kişiler,bilgilenme amacı ile bir yazıyı okuyacağı gibi mail yoluyla blog sayfalarının aboneleri de olabilirler.

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre görülüyor ki Sosyal medya platformları çoğunluğu 13-18 yaş arası gençlerin vaktini, geçirdiği, ve “caps” tâbir edilen fotoğraf ve video paylaştıkları alanlar olarak ön plana çıkıyor.
Bir paylaşımla komik bir video izleniyor, iki dakika sonra büyük bir insanlık suçu 140 karekter harf dizini ile hayıflanıp, bir dakika sonra sevgi ve aşk paylaşımları ardınca tekrar başka başka duygular ve düşüncelere geçiliyor.

Bilgi paylaştıkça ve hayata geçirildikçe değerlidir ancak ,eğitimciler de çok iyi bilirler ki insanlar merak ettiği süreçte ve konsantre olabilecekleri en uygun ortamlarda öğrenebilirler. Blog yayıncılığı, eğlence ve haberleşme aracı olan sosyal medyanın bir alternatifi değildir. Aksine arama motorlarında öğrenmeye açık bilgi arayan kişiler için bilgi üreten bir çeşit dijital kütüphane platformudur.

Davranış bilimleri ; İnsan davranışlarını açıklayan, siyasal bilimler, iktisat, sosyoloji, psikiyatri ve psikoloji bilim dallarını da kapsayan tümleyici ana bir branştır. Amacı insanın düşünce ve irade süreçlerinin araştırılması ile bu süreçler içinde kurulan eylemlerin bilimsel olarak açıklanmasıdır.

Gayesi insanlığa hizmet etmek olan bir davranış bilimci olarak, blog yazmamın nedeni, hepimizin hergün yaşabileceği gündelik olayları, güncelerimi ve görüşlerimi, arkadaş samimiyeti tadında, kitap dilinden uzak ancak bilimin ışığı ile okuyucu kardeşlerime aktarmak, ve arama motorları vasıtası ile öğrenmeye açık herkesle paylaşmaktır.

Farklı mekanlarda olsak da aslında hepimiz aynı uzun ince yolu yürüyoruz. Bu nedenle sayfamın adını YOLCU koydum.

Yol arkadaşlığınız, samimiyetiniz, eleştirileriniz, sorularınız ve katkılarınız için teşekkürlerimi sunuyorum.

N.ATAKAN ALPTUĞ

image

DUYURU
Sevgili dostlar; Kısa süre önce Aşka Çağrı yazarları arasına katılan değerli bilim insanı   N.Atakan ALPTUĞ yazılarıyla sık sık serbest kürsü sayfamızda bizlerle birlikte olacak. Kendi günceleri ise YOLCU isimli kişisel blog sayfasında AŞKA ÇAĞRI editörlüğüyle yayınlayacaktır.

Detaylı sorularınız için,kendisine,BURADANUlaşıp iletişim kurabilirsiniz.
Aramıza katıldığı için Değerli bilim insanımız sevgili N.Atakan ALPTUĞ a teşekkür ediyor,YOLCU isimli kişisel blog yazılarını BURADAN takip etmenizi öneriyoruz

2 comments

  1. Dogru bilgiyi okuyabildigim ogrenebildim sordugumda cevap alabildigim bir ilim konferansi burasi. Tesekkurler guzel insanlar Allah hepinizden razi olsun.

    Beğen

Yorumlar kapatıldı.